GÜVEN SİZİN İÇİN NE KADAR ÖNEMLİ

          Herhangi bir ürün tercih edilirken kriter sadece fiyat olmamalıdır. Bu kural tabi ki klemens tercihi için de geçerlidir. Kalite, dayanıklılık, satın aldığınız kurumun ürününün arkasında ne kadar durduğu da göz önünde bulundurulması gereken unsurlardır. İşin içine akım, gerilim girdi mi de durum daha bir ciddi olur. Artık durum sadece fiyat performansı, estetik değildir artık güvenlik ve insan canı da söz konusudur. 

İstanbul İtfaiyesinden edindiğimiz istatistiklere göre 2014 senesinden bu güne elektrik kontağından çıkan yangınların ortalaması yaklaşık bütün yangınların %23’ü ile sigaradan sonra ilk sırada. Dediğimiz gibi işin içine akım ve gerilim girdi mi durum ciddileşir.Yangın hiç birimizin karşılaşmak istemediği korkunç bir olay. Peki yangını önlemek için gerekli tedbirleri alıyor musunuz? Elektrik devrelerinizde, panolarınızda hangi ürünleri kullanıyorsunuz?

Hemen hemen her devrenin, her panonun olmazsa olmazıdır klemens. Klemensinizi seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

UL94 V0 Plastik Özelliği: UL94, plastikler için yanabilirlik standartıdır. Bu klasmanda plastikler V0, V1 ve V2 olarak sınıflandırılır. Bunları açıklamak gerekirse;

V2: Yanmaya karşı en düşük dayanıklılık. Yanma 30 saniye sonra durur ve yanar halde plastik damlaları damlatır. 

V1: Yanmaya karşı orta seviye dayanıklılık. Yanma 30 saniye sonra durur ama damlatma olsa da damlalar yanar halde değildir.

V0: Yanmaya karşı en üst düzey dayanıklılık. Yanma 10 saniye sonra durur ve damlama durumunda damlalar yanar halde değildir. 

V0 plastikten kullandığınız ürün yangına sebebiyet vermeyeceği gibi yangının başlangıç noktasına yakınsa yangının yürümesine, büyümesine ve ilerlemesine de engel olacaktır.

Halojen Free Plastik: Klemens alev alma standartlarına uygunsa her şey tamam mı? Hayır ne yazık ki bu yeterli değil. Yangınlarda ne yazık ki can kaybı sadece alevden kaynaklanmıyor. Solunan zehirli gazlar da yangınlardaki bir diğer kayıp sebebi. Halojen free plastik tam da burda devreye giriyor. Plastiğin yandığında ortama zehirli gazlar yaymaması can sağlığı açısından çok elzem bir nokta.


Düşük fiyatlı ürün kullanarak deponuzun, fabrikanızın, gayrimenkulunuzun yanmasını istemiyorsanız, daha da önemlisi kendinizin ve sevdiklerinizin canına önem veriyorsanız Mega Radar olarak size sunduğumuz yüksek kaliteli, yüksek güvenceli ürünlerimizi kullanmanızı tavsiye ederiz.  


Not: Yangın istatistikleri hakkında daha çok bilgiye ulaşmak istiyorsanız İstanbul İtfaiyesinin bizim de bu yazıda kullandığımız istatistiklerine bu linkten ulaşabilirsiniz: http://itfaiye.ibb.gov.tr/img/20201178551191407412289.pdf