Hız Sorununu Ortadan Kaldıran 3B Yazıcı

Hız Sorununu Ortadan Kaldıran 3B Yazıcı

3D Printer, 3 boyutlu bilgisayar datasını katı, elinizle tutabileceğiniz gerçek nesnelere dönüştüren bir makinedir. Bu teknoloji geleneksel imalat yöntemleri gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrileri üretebilmektedir.
3d baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur. 
 
Adını Star Trek’teki Replicator(kopyalayıcı) adlı makineden alan 3B yazıcı ise nesneleri katman katman yerine bütün olarak ve çok hızlı bir şekilde basıyor.
California Üniversitesi, Berkeley ve Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan bir araştırma ekibi tarafından geliştirilen Replicator 3B baskı endüstrisine ivme kazandıracak gibi gözüküyor.
 
3B baskı teknolojisinin kullanım alanları ve kullanıcı kitlesi giderek genişliyor. Kuyumculuk, moda tasarımı, medikal alan, otomotiv parça, obje ve hatta ev yapımında 3B baskı kullanıldığını görmek mümkün. Ancak bu teknoloji için hız halen önemli bir sorun. Katman katman baskı ve malzemeyi hızlı bir şekilde ısıtma gibi çözümler hızı bir parça artırsa da ana akım uygulamalarda kullanılmak için henüz çok yavaş. Replicator adlı yeni 3B yazıcı ise bu hız sorununu ortadan kaldırmayı vadediyor.

Işıkla şekillenen reçine

Cihaz, baskıyı dönen bir reçine üzerindeki belirli noktalara ışık yansıtarak ve böylece ışıkla temas eden noktaları katılaşmasıyla tek seferde gerçekleştiriyor.
Berkeley’den Hayden Taylor, geliştirdikleri cihazla 30 saniyeden birkaç dakikaya kadar bir dizi baskı gerçekleştirdiklerini belirtmiş. Taylor’a göre aynı nesneleri sıradan 3B yazıcılarla basmak bir saatten fazla sürebilir.

 

Boyut ve detay konusunda gelişmesi gerekiyor

Makine hız konusunda piyasadaki 3B yazıcılara meydan okuyor ancak, diğer yazıcıların boyut ve detaylarına hala erişebilmiş değil. Şimdilik basabileceği en büyük nesnenin çapı sadece 10 cm. Cihazın nasıl çalıştığına gelince; bir motor reçine silindirini döndürüyor ve oluşturmak istediğiniz görüntüyü, dizüstü bilgisayara bağlı bir video projektör aracılığıyla bu reçine silindiri üzerine yansıtıyor. İşin inceliği malzemeyi doğru bir şekilde katılaştırmak için karmaşık ışık düzenleri oluşturan yazılımda yatıyor aslında. Onun dışında yazıcının kendisi oldukça basit. 3B yazıcının bu basit sistemi sayesinde hem ticari hem de ev sürümlerinin kolayca hayata geçirilebileceği düşünülüyor.